Πρόγραμμα «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία»

Ομάδα μαθητών μας που το 2018 έλαβε μέρος στο πρόγραμμα του Δήμου Αθηναίων «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία», επισκέφθηκε αρκετά  μέρη της  πόλης  μας όπου υπάρχουν «μνημεία» που λίγοι γνωρίζουν, όπως η Εθνική Γλυπτοθήκη.  Έμαθαν για την ιστορία τους, κινήθηκαν στο χώρο τους και διαπίστωσαν ότι η Αθήνα δε σημαίνει μόνο Ακρόπολη και Μουσεία. Το σημαντικότερο ήταν ότι έμαθαν τόσα πράγματα διασκεδάζοντας και γνωρίζοντας καλύτερα ο ένας τον άλλο.

A group of our students who in 2018 took part in the program of the Municipality of Athens Kids4thecity.gr, visited several parts of our city where there are “monuments” that few know, such as the National Glyptotheque.  They learned about their history, moved in their space and realised that “Athens” is not only the Acropolis and the Museums. Most importantly, they learned so many things while having fun and getting to know each other better.

Παρακάτω φαίνεται η παρουσίαση του σχολείου μας στο πρόγραμμα.