Ιαπωνική εβδομάδα

1η ημέρα – 25/11/2019

Το σχολείο μας συμμετέχει στην Ιαπωνική βδομάδα της Αθήνας. Σήμερα μας επισκέφτηκαν 37 φοιτητές και φοιτήτριες της χορευτικής ομάδας του Πανεπιστημίου του Κιότο και αφού παρουσίασαν στο θέατρο του σχολείου ιαπωνικούς χορούς, βγήκαν με τα παιδιά στην αυλή και μας δίδαξαν τους χορούς.

Μετά τη μπόρα ζήσαμε μια χαρούμενη μέρα!

Από τη μεριά μας, τους αφιερώσαμε ένα χαϊκού το οποίο μετέφρασε η μαθήτριά μας η Αλμπέρτα που μαθαίνει και ξέρει γιαπωνέζικα!

Αν δεις και βρέχει

πάρε την ομπρέλα σου

χλωμό φεγγάρι.

2η ημέρα (29/11/2019)

“Σήμερα θα σας παρουσιάσουμε το παραδοσιακό ιαπωνικό ρούχο που ονομάζεται κιμονό και θα ταξιδέψουμε όλοι μαζί στην Ιαπωνία”.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας έζησαν την εμπειρία της τελετουργίας της ένδυσης με κιμονό, και παρουσιάστηκαν στους υπόλοιπους μαθητές στο θέατρο του σχολείου.

Ευχαριστούμε την Ιαπωνική πρεσβεία και το σύνδεσμο Ελληνοιαπωνικής φιλίας για την αξέχαστη εμπειρία και για τα δώρα: τέσσερα κιμονό για το σχολείο, οριγκάμι για τα μοντέλα μας και μια υπέροχη γιαπωνέζικη κούκλα.

Σαγιονάρα!

Ακολουθεί φωτορεπορτάζ, από τη σκηνή … και τα παρασκήνια.