Πρόγραμμα “Διαβάζω για τους άλλους”

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας συμμετείχε στο πρόγραμμα «Διαβάζω  για  τους  άλλους».  Aφού έγινε η σχετική επιμόρφωση στο χώρο τους σχολείου από μέλη του προγράμματος, οι μαθητές επισκέφθηκαν άτομα με αδυναμία ανάγνωσης και διάβασαν γι’ αυτούς. Στη  φάση  του αναστοχασμού οι μαθητές  παραδέχτηκαν ότι  ήταν μια επωφελής εμπειρία, όχι μόνο γιατί τους έφερε κοντά σε ανθρώπους  και  προβλήματα  που  δε γνώριζαν, αλλά και  γιατί  ήρθαν  πιο κοντά στα βιβλία, που τα τελευταία χρόνια δεν αποτελούν επιλογή των περισσότερων νέων. Επιβραβεύτηκαν με τα χαμόγελα και τις ευχαριστίες των ανθρώπων στους οποίους διάβασαν και ένιωσαν περήφανοι  που βοήθησαν κάποιους συνανθρώπους  τους  και έτσι συνεισέφεραν  ενεργά  στην κοινωνία.

Reading for other People

A group of students of our school participated in the program “Reading for other People”.  After the relevant training was carried out at school by members of the program, the students visited people unable to read and read fort them. In the reflection phase, the students admitted that it was a beneficial experience, not only because it brought them close to people and problems they did not know, but also because they came closer to books, which in recent years are not the choice of most young people. They were rewarded with the smiles of the people to whom they read and felt proud that they helped some of their fellow human beings and thus actively contributed to society.