Ελευθερώνοντας την Ιπποδάμεια

Στις 8 Μαρτίου 2019 και με αφορμή το εορτασμό της ημέρας της γυναίκας, οι μαθήτριες και  οι καθηγήτριες του σχολείου μας, έγραψαν συνθήματα σε πλακάτ και πήγαμε στην πλατεία Βικτωρίας που απέχει ένα τετράγωνο από το σχολείο μας και όπου βρίσκεται το άγαλμα της Ιπποδάμειας, όπως το φιλοτέχνησε ο γλύπτης Γιοχάννες Πφουλ με τίτλο «Ο Θησέας σώζει την Ιπποδάμεια». Εκεί «διαδηλώσαμε» φωνάζοντας συνθήματα υπέρ των γυναικών, όπως « Όχι σημαίνει όχι», «Γυναίκα δε γεννιέσαι, γίνεσαι», «Το σώμα γεννάει το δίκαιο και το υπερασπίζεται». Πολλοί από τους περαστικούς χειροκρότησαν τα κορίτσια και κάποιες από τις γυναίκες που παρακολουθούσαν, προέτρεψαν τις μαθήτριες να φέρονται έτσι και στη ζωή τους και να μην ανέχονται να τις θεωρούν κατώτερες ή αδύναμες.

Setting Hippodamia Free

On March 8, 2019 , on the occasion of the celebration of Women’s Day, the female students and teachers of our school, wrote slogans on placards and we went to Victoria Square, which is one block from the school and where the statue of Hippodamia is located, as it was painted by the sculptor Johannes Pfoul entitled “Theseus saves Hippodamia”. There we “protested” shouting slogans in favor of women, such as “No means no”, “You are not born a woman, you become a woman”, “The body gives birth to justice and defends it”. Many of the passers-by applauded the girls and some of the women who watched, urged the students to behave like this in their lives and not to tolerate considering them inferior or weak.