Κατασκευή και εμψύχωση κούκλας – Καινοτομώ και Δημιουργώ

Στα προγράμματα – δράσεις  που κάναμε στο σχολείο μας ( Καινοτομώ και Δημιουργώ ) για το σχολικό έτος 2021-2022, δημιουργήθηκαν δύο ομάδες μαθητών που ασχολήθηκαν με την κατασκευή και εμψύχωση της κούκλας. Η πρώτη ομάδα έγινε από παιδιά της Γ΄ Λυκείου και η δεύτερη ομάδα από πρόσφυγες μαθητές μας. Τα παιδιά κατασκεύασαν κούκλες από εφημερίδες οι οποίες κινούνται κι έτσι μάθαμε την κίνηση της κούκλας. Στην συνέχεια τα παιδιά έγραψαν ένα σενάριο από ιστορίες δικές τους ή γεγονότα που έζησαν και για να δημιουργηθούν αυτά τα σενάρια, χρησιμοποίησαν την φαντασία τους. Καταφέραμε να παίξουμε μια μικρή ιστορία με την δεύτερη ομάδα μας και με αυτόν τον τρόπο δώσαμε μια θεατρική έκφραση και επικοινωνία στις κούκλες μας . Τα παιδιά δημιούργησαν κάτι δικό τους και χάρηκαν όλο αυτό τα ταξίδι της κατασκευής και εμψύχωσης της κούκλας που κάναμε στο σχολείο μας.